Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 7336004



*

nr 733 6004


Anita Nylund

(f. 1931), Sverige


Keramik, 7 del. design Anita Nylund + E Jarup


Anita Nylund, svensk målare, keramiker och designer, född 1931.

Utrop:

800 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 januari 2012
kl 17:54:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/12 15:26:37 1      100 kr
20/12 15:58:12 2      500 kr
20/12 16:50:47 3      200 kr
27/12 21:30:56 4      550 kr
28/12 17:03:28 2      700 kr
30/12 22:01:58 4      850 kr
2/1 14:41:49 5      950 kr
7/1 10:20:46 6      950 kr
7/1 22:07:05 7      1.000 kr
9/1 17:49:08 8      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Anita Nylund

Anita Nylund, svensk målare, keramiker och designer, född 1931.

Läs mer om Anita Nylund
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: anita nylund e jarup keramik svensk keramik svensk keramiker svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:19
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:13
  • 6166 Fat
    4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:57
  • 6643 Fat
    Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:31
  • 6644 Fat
    med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:02
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:33




Ladda ner broschyr